Jitrocel
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
Je rozšířený v Evropě a v Asii. U nás roste hojně na polích, u cest, na lukách a v travnatých příkopech.
Listy se sbírají dříve, než se objeví květní stvoly. Nesmí se sbírat za deště nebo za rosy. Suší se v tenkých vrstvách a sušení musí probíhat co nejrychleji. Lze sušit i na slunci. Správně usušená droga si musí zachovat svoji zelenou barvu. Zhnědlá či zčernalá je k nepotřebě. Přesušená droga se snadno drolí. Přechovává se v polyetylénových obalech v suchu a nestlačená. Obsahuje totiž glykosid aukubin, který je velmi nestálý a nesprávným sušením nebo skladováním ve vlhku se rozkládá a způsobuje ztmavnutí drogy.
Čaje, sirupy nebo kapky, připravené z jitrocele, jsou výborným prostředkem proti kašli při chronickém kataru průdušek a při poruchách trávení. Listy se dají použít jako ,,první pomoc" při bodnutí hmyzem, drobných úrazech - odřeninách apod. Rozmačkané listy se přikládají na krk u lidí trpící strumou. Lze je použít i na bércové vředy. Poutníci přikládali jeho listy na zraněná chodidla, což přinášelo úlevu. Jitrocel obsahuje mimo jiné vitamin A, C, K, čistí krev, snižuje horečku. Jitrocel je vhodným prostředkem na záněty močové trubice, předchází nesnázím prostaty. Na vesnicích se používal na rány, pohmožděniny, opařeniny, vyrážky, k urychlení hojení ran.
♦Velmi účinná je i ►jitrocelová šťáva, kterou získáme buď pomocí speciální elektrické odstředivky, nebo pomocí mixéru. Dáme do něj trochu vody, nadrobno nakrájený list jitrocele a důkladně rozmixujeme. Necháme cca 60 minut stát a poté šťávu přes plátno vylisujeme. Šťáva se podává všem, kteří mají slabé plíce, trpí poruchami dýchacích cest, při záduše, zahlenění, kašli, TBC, vykašlávání krve. Pro posílení organismu ji lze kombinovat se šťávou z přesličky. Se šťávou z pampeliškových listů ji podáváme k ,,čištění krve" a s mrkvovou šťávou při chudokrevnosti.
♦Nálev: čajovou lžičku sušených listů přelijeme 250 ml vařící vody, necháme 5 minut louhovat a scedíme. Pije se se 2-3 x denně.
♦Pleťová voda k léčení akné a nečisté pleti: 50 g drogy přelijeme 500 ml vařící vody a necháme 30 minut louhovat. Poté scedíme, smícháme se stejným dílem 40% lihu a pleťová voda je připravena k užití.
♦Sirup: do láhve od okurek se ukládá střídavě vrstva jitrocelových listů a vrstva cukru. Nechá se přes noc slehnout a plní se dále až do celého objemu láhve. Třikrát či 4 x se převáže pergamenem, uloží do jámy v zahradě, překryje se prknem, zatíží kamenem a zasype hlínou. Láhev se vyjme nejdříve po 3 měsících. Vykvašená šťáva se potom vylisuje na ovocném lisu, nikoliv přes plátno. Povaříme a plníme do láhví. Pokud není láhev kde zakopat, lze nechat směs kvasit v teple na slunci.